X
تبلیغات
رایتل

مقاومت در برابر تحقیر

16 مهر 1395


تاریخ ... به معنای گذشته و آینده، مملو از انسان هایی است که آمدند و زندگی کردند و رفتند. در سکوت آمدند و در سکوتی دیگر رفتند. ... به تعبیر یکی از مورخین، آناتول فرانس، ... نقل به مضمون.... همه ی تاریخ را می توان در یک جمله خلاصه کرد..:

آدمیان آمدند، رنج کشیدند و مردند


در میان امواج و انبوه انسان ها، کسانی به استثناء‌، آمدند و رنج کشیدند اما نرفتند. ماندند و نام شان برفراز تاریخ نوشته شد. نوادر انسان هایی که بر قله نشستند... اینان، اثری ژرف بر هستی گذاشتند. تاریخ را تکان دادند و موتور محرک تاریخ شدند. اینان بودند که چیزی آفریدند و تاریخ را از تکرار ملال آورش بیرون آوردند و راهی نو را آغاز کردند. از این رو بود که چهره ای شورشی داشتند زیرا نظم متصلب و متعصب آدمیان را باید در هم می شکستند و بر سنت ها و عرف ها و زندگی های جاری، منتقدانه و گاهی انقلابی می شوریدند. اینان معمولا در زمان خودشان، مورد بی مهری قرار می گرفتند و از سوی دیگران سرکوب می شدند.

  

در میان این گروه چهره هایی از پیامبران، حکیمان، اصلاحگرایان، متفکران و اندیشمندانی را می بینیم که گویی همه ی دوره ها به آنها محتاجند. هنوز هر سخن عمیق فلسفی را با یکی از فلاسفه ی یونان و چه بسا با فیلسوفان پیشا سقراطی آغاز می کنند. هنوز حکمت های کنفسیوسی و راه بودا و دین زردشت و ندای مسیح و حرکت محمد ... چراغی فرا روی ما انسان های امروزین هست و    ای بسا مورد توجه ساکنان آینده ی دور نیز باشد. 


رازماندگاری اینان... چیست؟

به نظرم دست کم یکی از علت های ماندگاری می تواند در این باشد که این گروه با همه ی تفاوت ها و گاهی تعارض های شان، در یک چیز مشترک بودند... و آن هم، افزودن بر دانایی و آگاهی تاریخی و افزودن بر هستی و پیش بردن چرخ زمان و حرکتی است که در اندیشه و زمانه ایجاد کردند... این گروه، جان هستی را فربه کردند. انسان  را از موقعیت حقیر روزمرگی هایش، ارتفاع بخشیدند. به اندک زنده بودن حقیرانه تن ندادند و اندیشه ی رهایی در سر می پرواندند و سبب شدند آدمیان نسبت به خود  آگاهی پیدا کنند.

به نظرم اینان اولا ... موجب افزودن بر آگاهی و خودآگاهی شدند..ثانیا، سبب رشد اندیشه و تفکر شدند... ثالثا، مشفقانه، در پی کاهش آلام انسان بودند... و شاید از همه مهمتر، بر مسایل عام انسانی تاکید و توجه کردند و سعی کردند آنها را تبیین نمایند... مسایلی از قبیل: مرگ، زندگی، رنج، رستگاری و سعادت و.....


و راز ماندگاری حسین نیز برای ما، این است که ما ایرانیان، در طول تاریخ، همواره ذیل حکومت هایی می زیسته ایم که تحقیرمان می کرده اند. حکومت هایی استبدادی که حقی برای ساکنان این سرزمین قایل نبودند. حقی مخالف بودن، حق منتقد بودن، حق بیعت نکردن. ... برای من حسین، مقاومت در برابر  تحقیر معنا می شود... 

نظرات (2)
وقتی در برابر فهم مقاومت کنی، تحقیر خواهی شد؛ حتی اگر مقاومت کنی. و اگر بفهمی، هیچ قدرتی نمی‌تواند تحقیرت کند حتی اگر مقاومت نکنی....
پاسخ:
ممنون از حضورتان
البته متوجه نشدم کامنتی رو که زحمت کشیدید
با احترام

فکر می‌کنم که تمامی مسائل علمی و هنری و فلسفی و ... فقط از یک دید کلی قابل بررسی و ارج نهادن باشند که اشاره فرموده‌اید: (( کاهش آلام انسانی )).
اگر این مطلب را بپذیریم آن‌گاه قادر خواهیم بود با این معیار ساده ولی مهم، همۀ تفکرات و حرکات تاریخی را بسنجیم.
پاسخ:
و کاهش آلام انسان، کاری سترگ و اساسی است..
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد