X
تبلیغات
رایتل

چرا نیستی؟

24 آبان 1393

می پرسد چرا نیستی؟ در پشت و پنهان این پرسش, ادعایی نهفته است. این ادعا که من هستم، تو چرا نیستی؟ واژگان چقدر ما را فریب می دهند. ما چون بازیچگانی هستیم در دست زبان. زبان، فریبکارترین است. و من در خیالم می گویم: تو مگر هستی؟ ولی آن قدر در پستوی سکوتم آرام می پرسم تا مبادا دلخور شود. تو مگر هستی؟ او صدای مرا نمی شنود. نمی شنود زیرا من چیزی نپرسیدم. زیرا من سرم را پایین انداختم و به "هستن" می اندیشیدم.  کدام گل بر درخت خشکیده ی روزهای خسته از بودن روییده است که بخواهم بگویم هستم؟ هستنم را با چه تعریف می کنم؟ چرا باید بگویم هستم, وقتی می بینم که نیستم. مگر نفسی بیاید و چشمی پلک بخورد, معنای بودن می دهد؟ هستن, ساده نیست. حضور صرفا به چشم دیگران آمدن نیست. بودن, صرفا معنای راه رفتن و دیده شدن نمی دهد. من هستم, اما می دانم که نیستم.


جهان, رازگونه است. گاهی معنای ساده ترین واژگان چنان سخت و در هم می شود که نمی دانم باید آن را چگونه فهم کنم. زبان, پدیده ی عجیبی است. در عین آن که مرا با دیگران ارتبط می دهد, مسیر روابطم را هموار می کند, اما ارتباط تفهمی ام را با دیگران قطع می کند. سوء تفاهم ایجاد می کند. تا می آیم چیزی را شرح دهم, ناخواسته آن را در زیر گرد و خاک برآمده از واژگان تیره مدفون می کنم و از صراحتش می اندازم. زبانی که می خواست چیزی را شرح دهد, اینک بر ابهام آن افزوده است.مفاهیم را زیر نور خورشید می بریم تا بهتر دیده شوند اما پس از مدتی از معنا تهی می شوند و چونان تکه ی یخ ذوب می گردند.


هنوز در باره ی آن پرسش می اندیشم که آیا هستم؟ و چرا نیستم؟ هستنم را با چه می توانم شرح دهم؟ چگونه می توانم بگویم که هستم؟ با کدام شاهد و دلیل؟ سکوت می کنم و می دانم قایق زیستن ما در ابرهای ابهام و تاریکی حرکت می کند. در اقیانوسی مواج و همهمه ای در شب طوفانی. از خستگی هامان می فهمیم که داریم راه می رویم. همین.


نظرات (1)
گاهی فقط خستگیهامان تنها نشانه هستی مان و بودنمان است؛
همین که هستیم طوری که هیچ دیگری ای نمیپسندد و ما را نیست می انگارد...

من دلخوشم به انسانهای فهیم دور و برم حتی انها که در دور و بر مجازی اند، انان که شاید هرگز نبینمشان...
لحظاتتان سرشار از زنده گی
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد